Salı, Nisan 9, 2024

Bitcoin Yorum

Kripto Analiz Haber Altcoin

Bitcoin

Stabil coin güvenli mi? USDT, USDC, BUSD Hangisi Güvenli Bitcoin Yorum 2024 Coin Grafik

Stabil coin ile ilgili herşeyi burada bulabilirsiniz. Stabil coin yorum ve analizler hepimiz için çok önemli. Doğru analize ve yorumlara ulaşmak istiyorsunuz. Stabil coin forum sitelerinin karmaşasından uzak, anlaşılır analizleri size sunuyoruz. Stabil coin grafik çalışmalarımız ve yorumlarımız burada yer alacaktır. Stabil coin fiyatı ne olursa olsun önemli olan sizin nerede aldığınız ve nerede sattığınızdır.

Stabil coin Yorum 2024

Stabil coin Borsalarda işlem gören kripto koinler arasında yer alır. Borsa yatırımcıları tarafından dikkatle takip edilen Stabil coin yorum ve analizleri büyük ilgi çekiyor. Sizde bizi takip ederek buradaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Son dönemlerde stabil coin ’lerin piyasa değerleri katlanarak artmaya devam ediyor. Sadece iki sene önce (2020 Ocak) yaklaşık 5 milyar dolar piyasa değeri olan tüm stabil coin ’lerin, bugünkü piyasa değeri 150 milyar doların üzerinde. Bu yaklaşık 30 kat artış anlamına geliyor. Bunun yanında Circle şirketi yatırımcılarına USDC ’nin 2024 senesinde 194 milyar dolar değeri olabileceğini açıkladı. Tether şirketi ise son dönemlerde yaptığı hukuk dışı işlemler nedeniyle ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından 41 milyon dolar, New York Eyaleti tarafından da 18,5 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Bu gelişmeler karşısında doğal olarak basılan bu kripto paraların karşılıklarının olup olmadığı ve hangi yasalar ile denetlendikleri soruları son dönemde sıkça sorulmaya başlandı. Bu yazıda piyasa değeri en yüksek olan üç stabil coin ’in (USDT, USDC ve BUSD) hangi varlıklar karşılığında tutulduğunu ve en önemlisi hangi yasalar ile regüle edildiklerini inceleyeceğim.

İlgini Çekebilir  Bitcoin Dijital Altından Bile Daha Değerli - Bitcoin Yorum Analiz BTC Fiyat Tahminleri

Kaynak: Coinmetrics

Stabil coin ’lerin karşılığında tutulan varlıkların hangi yatırım araçlarında değerlendirildiğini bağımsız kuruluşların yayınladığı beyan raporlarından (attestations reports) öğreniyoruz.

Bu yüzden de bir standart olmadığı için karşılaştırmalarını yapmak oldukça zor oluyor.

Peki şirketlerin beyan raporları konusunda uyguladıkları pratikleri nelerdir?

Stabil coin Hangi aralıklarla beyan ediyor? Kaynak USDT (Tether) 3 ayda bir Şirket Raporu USDC (Circle) Ayda bir Şirket Raporu BUSD (Paxos) Ayda bir Şirket Raporu

Takdir edileceği gibi ayda bir yayınlanan raporlar, üç ayda bir yayınlanan raporlardan daha fazla güven veriyor. Bunun yanında Circle, Paxos ve Gemini (GUSD) senelerdir düzenli olarak bu raporları yayınlarken, Tether ilk defa geçen sene Mart ayında yayınladı. Sonrasında öğrendik ki aslında Tether, New York Başsavcılığı ’nın kendisine açtığı davada anlaşma sağlayarak iki sene boyunca üç ayda bir beyan raporunu yayınlayacağını garanti etmiş. Yani kendi isteği ile değil, başsavcılık ile yapılan anlaşma sonucu bu uygulamaya geçilmiş.

Peki stabil coin karşılığında tutulan varlıkların ne kadarı nakitte?

Bilindiği gibi bir değeri dolar bazında korumak için nakit ve nakit eşdeğerli varlıklar en güvenli yatırım araçlarıdır. Stabil coin ’ler de zaten dolara sabitlenmiş oldukları için, dolar bazında en güvenli varlıklarda tutulması beklenir.

En riskli tahviller ise kredi puanına göre değişkenlik gösteren şirket tahvilleridir. Peki bakalım bu üç şirket yayınladıkları raporlarda varlıklarının ne kadarını nakit ya da nakit eşdeğerli varlıklarda tutmuşlar. Stabil coin Nakitte tutulan miktar USDT (Tether) % 3 USDC (Circle) % 61 BUSD (Paxos) % 96

İlgini Çekebilir  AltcoinRookie Bitcoin Yorum Analiz 19 Ağustos

Tabloda da görüldüğü gibi USDT ’yi basan şirken olan Tether, stabil coin karşılığında nakitte tutması gereken varlığın sadece %3 ’ünü nakitte tutmaktadır. Bunun yanında Bloomberg ’in 26 Temmuz ’daki haberinde geçen iddiaya göre Tether Çin ’de riski yüksek şirketlerin kısa vadeki tahvillerini satın almış ve riski yüksek yatırımlar yapmışlardır.

Şirketlerin varlıklarını hangi yatırım araçlarında değerlendirdiklerinin detaylı açıklamasını Paxos ’un yayınladığı grafikte görmek mümkündür.

Stabil coin ’ler hangi yasalar ile regüle ediliyorlar?

ABD ’de stabil coin ’leri regüle eden federal bir yasa henüz mevcut değil.

Regülasyonun içeriği henüz bilinmese de SEC başkanı Gary Gensler stabil coin basan şirketlere banka statüsü verme girişimlerinin olduğundan defalarca bahsetti. Hatta bu yaklaşımı bir anlamda davet olarak kabul eden birkaç banka da USDF isimli stabil coin basmak için girişimlere başladıklarını birkaç hafta önce beyan ettiler. Benzer bir girişimin içinde olduklarını PayPal şirketi de (PayPal Coin) açıkladı.

Peki bu yazıda incelediğimiz üç stabil coin halihazırda hangi yasal denetimlere tabiler?

Stabil coin Denetim Makamı Denetim Kapsamı USDT (Tether) Bilinmiyor Bilinmiyor USDC (Circle) Para aktarıcı lisansını aldığı 44 eyalet. Paranın değerlendirileceği varlıkları seçme konusunda kısıtlamalar.

Daha güvenli varlıkları seçme zorunluluğu. BUSD (Paxos) New York Eyaleti Finansal Hizmetler Dairesi Daire tarafından düzenli regülasyona tabi tutulma.

Varlıkları devletin sigorta ettiği mevduat hesaplarında tutma zorunluluğu.

Şirket tahviline yatırım yapamama engeli.

Yasal olarak tabi oldukları denetimlere bakıldığında en sıkı denetime Paxos şirketinin tabi olduğu görülmektedir.

Ben sadece araştırma yaparak görebildiğim gerçekleri ortaya çıkartıp sizlerle paylaşıyorum. Bu veriler dahilinde kendi kararınızı alırken yardımda bulunmak en büyük amacım. Umarım bu detaylı analizim stabil coin ’leri karşılaştırma konusunda sizlere faydalı bilgiler sağlamıştır.

İlgini Çekebilir  Holo (HOT) kaç dolar? Holo (HOT) kaç TL oldu, ne kadar? Hot Yorum 2024 Coin Grafik

Kendi yorumunuzu paylaşmak ve eğer varsa sorularınızı yöneltmek için https://twitter.com/burak_tamac hesabındaki paylaşımların altına yorum olarak gönderebilirsiniz.

.

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın


Stabil coin Analiz

Stabil coin Fiyat analizini yapmak için grafik kullanmak en bilinen yöntemler arasında yer alıyor. Grafikleri takip ederek sizde Stabil coin hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Stabil coin grafik çalışmalarımız en çok sorulan kripto sorularına cevap vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Stabil coin Yorum

Stabil coin yorum ve analizleri yatırım tavsiyesi içermez. Stabil coin grafik üzerindeki çizimler en çok bilinen tekniklerden alınarak kullanılmıştır. Stabil coin yorum yapmak biraz da sizin aldığınız ve sattığınız yer ile ilgilidir.

Stabil coin Uzman Yorumları

Stabil coin analiz talebinizi mail adresiniz ile birlikte aşağıya yoruma yazın. Uzmanlarımız maliyet odaklı teknik analiz ile cevap versin.

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın

x

Bir yanıt yazın

Sıkça Sorulan Sorular

Stabil coin Kısa vade durumu için yukarıdaki 4 saatlik grafiği inceleyiniz.

Stabil coin Fiyat bilgisi için grafikleri incelemeniz gerekiyor.

Stabil coin Kripto para borsalarından hesap açarak koin alabilirsiniz. BTCTürk ve Binance en çok bilinen borsalardır.

Stabil coin için coinin yukarıdaki günlük grafiğinde kanalı takip edin.

Stabil coin için coinin yukarıdaki aylık grafiğinde direnci takip edin.

Stabil coin uzun vade için coinin yukarıdaki haftalık grafiğinde direnci kırmasını takip edin.

Stabil coin durumu için yukarıdaki saatlik grafiğinde destek noktasını takip edin.

Stabil coin geleceği hakkında uzman yorumları için mesaj bırakabilirsiniz.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com