Cuma, Nisan 19, 2024

Bitcoin Yorum

Kripto Analiz Haber Altcoin

Bitcoin

2024 yılında kripto paraları neler bekliyor?

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kripto paralar Bitcoin’in 17 Aralık’tan bu yana gösterdiği %13’lük yükselişle birlikte, yıl sonu rallisi beklentisindeydi. Ancak bu yükselişle dahi Bitcoin 10 Kasım tarihinde ulaştığı 68,790 bin dolarlık rekor seviyenin oldukça altında işlem gördü. Salı günü ise ralli ihtimali Bitcoin ve Ethereum’da görülen %6’nın üzerindeki düşüşlerle birlikte ortadan kalktı. Peki 2024 yılında kripto paraları neler bekliyor? Kripto ekonomisi, blockchain ağlarındaki uygulamaların artması ve kullanım alanlarının genişlemesiyle büyümesine devam edecek.

FN London’ın haberine göre NFT piyasası 2021 yılında işlem hacmi olarak 23 milyar doların üzerine çıktı. Adidas yakın zamanda yaklaşık 30 bin adet “Into the Metaverse” NFT’si sattı ve ürünleri satın alan kişilere, token’ları eşofman üstü, bere ve pantolon gibi ürünlerle değiş tokuş etme hakkı tanıdı. Satışla birlikte Adidas 22 milyon doların üzerinde gelir elde etti. Her bir NFT’nin fiyatı ise 0,2 Ethereum, ya da 780 dolar oldu. Buna rağmen bazı kripto savunucuları fiyatların köpüklü bir görünümü olduğunu söylüyor.

borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre enflasyona yönelik endişeler yükselirken, Bitcoin de “dijital altın” olarak bir sınavdan geçecek. Bitcoin enflasyon okumaları son dönemde yükselirken bu sınavı veremedi ve kripto paralarda satış dalgası başladı. Bitcoin yüksek büyüme gösteren teknoloji hisseleriyle benzer bir şekilde hareket ediyor. Bu varlıklar, sert makro iklimlerde yatırımcıların güvenli yatırımlara yönelmesiyle birlikte baskı altına giriyor.

Ancak endekse doğrudan ya da bir ETF aracılığıyla yatırım yapmak mümkün değil. Yatırımcıların token’ları ayrı ayrı satın alması gerekiyor. Dijital varlıkların önündeki bir başka engel de daha katı düzenlemeler. ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ve ABD Kongresi kripto sektörüne yönelik yeni kurallar üzerinde çalışıyor.

İlgini Çekebilir  BC Group, Asya Bazlı Kripto Yatırımcılarına Sigortalı Saklama Hizmetini Açıkladı

Ancak kripto sektörü oldukça zorlu bir alan ve Washington bu alanı nasıl denetleyeceği konusunda bir karara varamıyor. ABD Kongresi’nde yakın zamanda kripto paralara yönelik gerçekleşen toplantılarda demokratlar ve cumhuriyetçilerin sert fikir ayrılıkları dikkat çekti. Van Eck, “Washington kripto düzenlemeleri konusunda durağan. Herhangi bir yönde hareket göremiyorum” dedi. Fon sektörü ise vadeli kontratlardan ziyade doğrudan Bitcoin yatırımı yapan bir ETF konusunda lobi oluşturuyor.

Ancak Van Eck ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Başkan Gary Gensler yönetiminde bu tür bir ETF’ye onay vermeyeceğini düşünüyor. SEC Van Eck’in ETF başvurusunu kasım ayında reddetti. Bu nedenle blockchain teknolojisi dijital alanda liderliğini sürdürse ve kripto paralar geleceğin parası olma yolunda ilerlese de, yeni yılda kripto paralarda dev getiriler beklemek gerçekçi değil.

 

 

 

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın

x

Bir yanıt yazın

] }
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com