Salı, Nisan 9, 2024

Bitcoin Yorum

Kripto Analiz Haber Altcoin

Bitcoin

Bitcoin’de 135 bin dolar modeli hâlâ geçerli

Bitcoin’in değerinin 2024 başlamadan önce 6 haneli rakamlara ulaşarak rayına oturacağını öngören bir fiyat tahmin modeli, geliştiricisine göre “hâlâ geçerli”.

PlanB lakaplı Hollandalı analist söz konusu tahminini ilk kez haziranda, BTC’nin fiyatı 34 bin doların (yaklaşık 345 bin TL) altındayken yayımlamıştı. BTC’nin fiyatı o zamandan beri küçük yüzdelik sapmalarla aylık hedeflerinin içinde kaldı.

Kripto para biriminin fiyatı eylül sonunda 43 bin dolara (yaklaşık 440 bin TL) düşmeden önce ağustos sonunda 47 bin doları (yaklaşık 475 bin TL) gördü. Her iki fiyat da PlanB tarafından öngörülmüştü.

Bitcoin’in ekim ayını kapattığı fiyat 61 bin 318 dolardı (yaklaşık 620 bin TL) ve modelin öngördüğü 63 bin doların (yaklaşık 640 bin TL) biraz altındaydı. Fakat BTC’nin geçen hafta 68 bin doları görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından kasım ayı hedefi olan 98 bin dolar (yaklaşık 1 milyon TL) için umut tazelendi.

Bitcoin’in son fiyat tırmanışı kripto paranın değerinin geçen yıl bu zamandan beri yüzde 300’den fazla arttığı anlamına gelse de PlanB’nin kasım ayı tahminlerine ulaşması için yüzde 50 daha artması gerek.

Bitcoin’in 2021’deki fiyatıyla paralel olarak PlanB’nin popülerliği de arttı.

S2F modeli piyasa hareketlerini uzun vadede tahmin etmek için Bitcoin arzını (stok) üretimine (akış) bölüyor. Kripto para biriminin ayrılmaz bir parçası olan kıtlığı (sadece 21 milyon coin var olabilecek) azalan arzıyla birleşince teorik olarak değerinin zamanla artacağı anlamına geliyor.

PlanB’nin son başarılı tahminiyse Bitcoin’in değeri için aralıkta 135 bin dolara (yaklaşık 1 milyon 375 bin TL) ulaşacağı bir rota öngören “en kötü durum senaryosundan” geliyor.

İlgini Çekebilir  Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü

Basitliği, PlanB’nin S2F modelininin, önde gelen bir ekonominin Bitcoin yasağı uygulaması ya da jeopolitik açıdan büyük bir haberin geleneksel finans piyasalarını etkilemesi gibi “siyah kuğu olayları” tarafından rayından çıkarılmaya yatkın olduğu anlamına geliyor.

Geçen ay PlanB, The Independent’a ETF onayı veya başka bir ülkenin El Salvador’un izinden giderek kripto parayı yasal ödeme aracı olarak kabul etmesi gibi olumlu haberlerin de Bitcoin’in fiyatının aynı derecede güçlendirebileceğini söylemişti.

Başka analistler yatırımcılara kısa vadeli fiyat hareketlerini öngörmek için S2F modeline güvenmeme uyarısı yapıyor.

Dijital varlık firması GDA Capital’dan Mostafa Al-Mashita “Model bugüne kadar doğru çıktı fakat böylesine oynak bir varlık sınıfı için bir model izleme karşısında herkesi uyarıyorum” dedi.

 

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın

x

Bir yanıt yazın

] }
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com