Cuma, Mayıs 24, 2024

Bitcoin Yorum

Kripto Analiz Haber Altcoin

Altcoin

Mina Protocol nedir? Nereden Alınır? MINA token ile ilgili merak edilenler Yorum 2024 Coin Grafik

Mina Protocol ile ilgili herşeyi burada bulabilirsiniz. Mina Protocol yorum ve analizler hepimiz için çok önemli. Doğru analize ve yorumlara ulaşmak istiyorsunuz. Mina Protocol forum sitelerinin karmaşasından uzak, anlaşılır analizleri size sunuyoruz. Mina Protocol grafik çalışmalarımız ve yorumlarımız burada yer alacaktır. Mina Protocol fiyatı ne olursa olsun önemli olan sizin nerede aldığınız ve nerede sattığınızdır.

Mina Protocol Yorum 2024

Mina Protocol Borsalarda işlem gören kripto koinler arasında yer alır. Borsa yatırımcıları tarafından dikkatle takip edilen Mina Protocol yorum ve analizleri büyük ilgi çekiyor. Sizde bizi takip ederek buradaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Ön satışı geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Mina Protocol, kripto para borsalarında listelenmeye başlandı. Proje, ICO aşamasında bir hayli popülerlik kazandı ve yatırımcıların ilgisini çekti. Mina Protocol, kendisini “minimal” blok zinciri olarak tanımlıyor ve bilinen en hafif blok zinciri olma ünvanına sahiptir. Peki, bu ünvanı nasıl kazandı? Kripto ekosistemi tarafından merakla beklenen Mina Protocol ve MINA tokenını sizler için araştırdık.

Kuruluş süreci

Mina Protocol, Haziran 2017 ’de, blok zinciri teknolojisindeki üç önermeli durumu iyileştirmek amacıyla O(1) Labs tarafından geliştirildi. Peki üç önermeli durum nedir? Nereden Alınır? Blok zinciri projelerinin olmazsa olmazları; tam merkeziyetsizlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik özelliklerinin oluşturduğu bir şemadır. Buna paralel olarak, Mina Protocol, bir Layer-1 çözümü olarak geliştirildi. Hakkında bölümünün yer aldığı internet sayfasında da üç önermeli durumdan bahsetmişler.

İlgini Çekebilir  Beta Finance (BETA Coin) nedir? Nereden Alınır? Proje ve geleceği hakkında bilinmesi gerekenler Bitcoin Yorum 2024 Coin Grafik

Kısaltması: MINA Token standardı: Kendi blok zinciri Token tipi: “Utility”, belirli bir amaca uygun token Toplam arz: 824,104,972 Dolaşımda: 148,176,857 (02 Haziran 2021 itibariyle)

Üç sene süren yoğun “testnet” denemeleri ve geliştirmelerin ardından 2020 yılında Mina Protocol ismini alıyor.

Projenin yönetim kadrosunda bulunan ve O(1) Labs ’ın CEO görevinde bulunan isim Evan Shapiro. Kendisi genç bir bilgisayar programcısı ve daha öncesinde Mozilla firmasında çalışmış. Aynı zamanda, Mina ekibinde Türk bir isim yer alıyor. Emre Tekişalp, Türkiye ’de lisans eğitimini tamamladıktan sonra Intel firmasında çalışmaya başlıyor. Ardından firma ile birlikte ABD ’nin San Francisco şehrine yerleşiyor. 2015 yılında blok zinciri ve kripto paralar ile tanışan Tekişalp, kariyerini finansal teknoloji alanında ilerletmek istiyor. Ripple ’daki çalışmalarının ardından Mina Protocol ’ün ekibine katılıyor. Blockchain trilemmaBlockchain trilemma

Temel özellikler

Mina Protocol ’ün bilinen en hafif blok zinciri olduğundan yazımızın başında bahsettik. Projenin internet sitesinde, “ilk sıkıştırılmış blok zinciri” tanımlamasının yapıldığını biliyoruz. O halde, bu tanımlamaların tam olarak ne anlama geldiğini açıklayalım. Teknik izahatnamesinde yer alan tanıma göre, Mina Protocol özlü bir blok zinciridir.

Kısaca açıklamak gerekirse, birkaç tweet ’in kapladığı alan kadar bütün blok zinciri ağı yer kaplamaktadır. Bitcoin ’in kapladığı alan güncel olarak 350 GB (gigabyte) ulaşmış durumdadır.

Bu denli az yer kaplayabilmesinin temel nedeni, zk-SNARKs isimli kriptografik kanıt yöntemiyle çalışmasıdır. Ne zaman Mina ağı üzerinde yeni bir blok üretilse SNARK kanıtı yeni üretilen blokların onaylanmasını sağlar. Fakat, temelinde proof-of-stake yani işlem kanıtı algoritması kullanmaktadır. SNARK özelliği ile PoS algoritmasının diyaloğu, Mina ’yı son derece sürdürülebilir ve çevre dostu bir blok zinciri kılmaktadır. 

İlgini Çekebilir  Xlm Coin Analiz, Xlm Coin Fiyat, Xlm Stellar Coin Yorum 2024, Xlm Coin Nedir?

Mina projesinin, PoS algoritmalarında da bir yenilik yaptığını söylemek mümkün. Teknik izahatnamesindeki açıklamaya göre, “Ouroboros Samasika” isimli güvenliği arttırılmış bir PoS konsensüs protokolü geliştirilmiş. Ek olarak, “genesis” yani ilk Mina bloklarının oluşumundan beri Ouroboros Samasika ’nın aktif olduğunu söyleyebiliriz. 

Mina token dağıtım ve arz modeli

Kripto para projelerinin en önemli hedeflerinden birisi de enflasyona karşı bariyer olma hedefidir.

Ayrıca, Mina bir ödeme yöntemi alternatifi olarak piyasaya sürülmesine rağmen, deflasyonist bir yapıya sahiptir. Önümüzdeki on yıl boyunca Mina arzının ne kadar arttırılabileceğini biliyoruz. Açıklayıcı olması açısından, 2031 ’de dolaşımdaki Mina sayısı iki buçuk milyondan fazla olamaz.  Mina arz modeli

Buna paralel olarak, Mina bloklarından kazanılacak ödüllerin nasıl dağıtılacağından bahsetmek isterim. Mina ödüllerinin büyük bir kısmı topluluğa ve token ’larını stake eden kullanıcılara dağıtılacak. Önemli bir kısmı ise projeye daha öncesinde yatırım yapan destekçilere ve geliştiricilere verilmesi planlanmış. Mina Protocol, ilk olarak, O(1) Labs araştırma şirketinde bir kuluçka projesi olarak ortaya çıktı. Dolayısıyla, Mina ağının işlevselliğinin artması için hem O(1) Labs hem de Mina Foundation ’a ödüllerin bir kısmı verilecek.

MINA dağıtım şeması

Projenin geleceği

Mina, CoinList platformunda gerçekleştirdiği ön satışta 19 milyon dolara yakın fon topladı.

6 TB ’ı (terabyte) aşan Ethereum ve yarım TB ’a yaklaşan Bitcoin göz önünde bulundurulduğunda, Mina Protocol hafifliğiyle ön plana çıkıyor. Fakat, bu hafifliğin bir bedeli var. Ağın yoğunluğu arttığı zaman işlem süreleri uzayabilir. Tabii, Mina ekibinin oluşabilecek muhtemel sorunlara karşı şimdiden önlemini aldığını söyleyebiliriz.

İlgini Çekebilir  Binance Coin (BNB) kaç dolar? 19 Haziran 2024 Binance Coin (BNB) kaç TL oldu, ne kadar? Bitcoin Yorum 2024 Coin Grafik

Ön satışta yaşanan ilgiden dolayı fiyatlanma konusunda beklentiler vardı. Güven oranı düşük bazı borsalar Mina satın alma hakkını bir hayli yüksek fiyattan satışa koydu. Dolayısıyla, satın alma hakkının yüz dolara yakın seyrettiğini gördük. Fakat, OKEX ve Coinlist Pro listelenmelerinin ardından, Mina, yaklaşık üç dolardan işlem görmeye başladı.

Mina Protocol yatırımcılarıMina Protocol yatırımcıları

Son olarak, yatırımcıları arasında Coinbase ve kurucularının da yer aldığı yatırım şirketleri mevcut. Paradigm ve Polychain Capital bu yatırım şirketlerinden bazıları olarak karşımıza çıkıyor. Kripto ekosisteminde tanınan yatırım şirketlerinden fon alması Mina ’nın iyi bir gelecek potansiyeli taşıdığının işareti olarak yorumlanabilir.

.

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın


Mina Protocol Analiz

Mina Protocol Fiyat analizini yapmak için grafik kullanmak en bilinen yöntemler arasında yer alıyor. Grafikleri takip ederek sizde Mina Protocol hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Mina Protocol grafik çalışmalarımız en çok sorulan kripto sorularına cevap vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Mina Protocol Yorum

Mina Protocol yorum ve analizleri yatırım tavsiyesi içermez. Mina Protocol grafik üzerindeki çizimler en çok bilinen tekniklerden alınarak kullanılmıştır. Mina Protocol yorum yapmak biraz da sizin aldığınız ve sattığınız yer ile ilgilidir.

Mina Protocol Uzman Yorumları

Mina Protocol analiz talebinizi mail adresiniz ile birlikte aşağıya yoruma yazın. Uzmanlarımız maliyet odaklı teknik analiz ile cevap versin.

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın

x

Bir yanıt yazın

Sıkça Sorulan Sorular

Mina Protocol Kısa vade durumu için yukarıdaki 4 saatlik grafiği inceleyiniz.

Mina Protocol Fiyat bilgisi için grafikleri incelemeniz gerekiyor.

Mina Protocol Kripto para borsalarından hesap açarak koin alabilirsiniz. BTCTürk ve Binance en çok bilinen borsalardır.

Mina Protocol için coinin yukarıdaki günlük grafiğinde kanalı takip edin.

Mina Protocol için coinin yukarıdaki aylık grafiğinde direnci takip edin.

Mina Protocol uzun vade için coinin yukarıdaki haftalık grafiğinde direnci kırmasını takip edin.

Mina Protocol durumu için yukarıdaki saatlik grafiğinde destek noktasını takip edin.

Mina Protocol geleceği hakkında uzman yorumları için mesaj bırakabilirsiniz.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com