Cuma, Nisan 19, 2024

Bitcoin Yorum

Kripto Analiz Haber Altcoin

Bitcoin

Kripto yasa taslağında neler var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma günü kripto para düzenlemesinin hazır olduğunu ve kısa süre içinde Meclis’e gönderileceğini açıklamıştı. Bu açıklama sonrasında AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kripto sektörünün önde gelen isimleriyle bir araya geldi. 

UZMANLARLA GÖRÜŞÜLECEK

Elitaş, sektörün görüş ve önerilerini almak için kripto para temsilcilerini Meclis’e davet ettiklerini açıkladı. Görüşmede taslak hakkında görüş ve öneriler alınacak. Yapılacak çalışmalar sonrasında düzenlemeye son şekli verilerek Meclis’e sunulacak. Kripto para yatırımcıları içerik olarak yasaklama değil vergilendirme yönünde bir düzenleme bekliyor ancak sektör temsilcilerinin edindiği bilgilere göre oldukça kısıtlayıcı sistem üzerinde duruluyor.

PARANIN ÇIKIŞINA KISITLAMA

Taslağı gören kaynakların aktardığına göre, paranın yurtdışına çıkışını kısıtlayıcı bazı düzenlemeler yer alırken, vergilendirmeye dair ise herhangi bir madde bulunmuyor. Kripto varlıkların vergilendirilmesi yatırımcıları korkutsa da; piyasa temsilcileri vergiyi, kripto yatırımların kitlelere yayılmasında ve legal bir sistem oluşmasında önemli görüyor. Çarşamba günü sektör temsilcileri ile Meclis’te yapılacak görüşme sonrası söz konusu düzenlemenin taslağı daha netleşecek.

Eşi benzeri olmayan bir yasaklama mı geliyor?

– Uzmanlar, söz konusu içerikte bir düzenlemenin dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan bir yasaklama modeline işaret ettiğini belirtiyor. Söz konusu taslakta kripto para yatırımlarının yurtdışına transferinin önüne bariyer çeken bir yapı planlanıyor, yatırımcı kripto parasını yurtdışı platformlara gönderemiyorlar. Uzmanlar çıkış engellenirse, girişlerin de duracağına ve Türkiye’deki inovasyonu da yok edeceğine dikkat çekiyor. (Sözcü)

 

 

 

 

İlgini Çekebilir  Biden'ın vergi planı söylentileri kripto para piyasalarını sarstı, Bitcoin 50 bin doların altını gördü

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın

x

Bir yanıt yazın

] }
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com