Cuma, Nisan 19, 2024

Bitcoin Yorum

Kripto Analiz Haber Altcoin

Bitcoin

Bitcoin’de yükselişin sürmesi için 61 bin doların geçilmesi gerekiyor

Analistler, Bitcoin’de hafta sonunu durumun daha kötü olmuş olabileceğini söyleyerek geçirdi.

Son beş haftanın en düşük seviyesi olan 55.650 dolara gerileyen BTC/USD paritesi, hasarı kısmen düzelterek cumartesi günü 60 bin doları hedef alsa da, bu girişimi başarısız oldu.

Kripto paranın pazar günü yeniden 60 bin dolara saldırması da başarısızlık ile sonuçlandı ve BTC değer kaybetmeye başladı.

Bitcoin, pazartesi günü itibarıyla 57 bin dolara odaklandı. Bir zamanlar sağlam bir destek seviyesi olan 60 bin doların ise dirence dönüştüğü açıkça görülmüş oldu.

Popüler yatırımcı Pentoshi, yükselişin sürmesi için 61 bin doların geçilmesi gerektiğini yineledi.

Kasım 2021, şimdiye kadar yatırımcılara yüzde 6,5 negatif getiri sağlayarak, Bitcoin’in tarihi boyunca değer kaybettiği yalnızca üç kasım ayından biri oldu.

Yine de Bitcoin, pazar günkü düşüş ile CME vadeli işlem makasını kapatmış oldu. Yatırım ve analist Crypto Ed, bu durumun yeni haftada yükseliş yaşanma şansını artırdığını ileri sürdü.

Önceki döngüler ile benzerlik

Bitcoin’in yaşadığı son düzeltme nedeniyle endişelenmeyen piyasa katılımcıları da var.

Kısa vadeli grafikler, piyasa sağlığına ilişkin uzun vadeli olanlara kıyasla tamamen farklı bir manzara koyabilir.

“Şüpheye düştüyseniz, büyük resme bakın,” diye belirten analist TechDev, önceki iki blok ödülü yarılanması sonrasındaki yıllar ile kıyaslandığında, Bitcoin için her şeyin yolunda gözüktüğünü söyledi ve devam etti: 

TechDev, Bitcoin’in bu yıl yalnızca 2017’deki performansını yinelemek ile kalmadığını, aynı zamanda boğa piyasasının her bir aşaması için zaman çerçevelerini de kopyaladığını açıkladı.

İlgini Çekebilir  Doların güç kaybetmesi, Bitcoin'i olumlu etkiliyor

Analistin paylaştığı bir diğer grafik ise, Bitcoin’in göreceli güç endeksinin (RSI) de Kasım 2017’yi kopyaladığını ortaya koyuyor.

Boğa piyasası pikleri, genellikle RSI 90 puanı geçtiğinde yaşanıyor.

Fonlama oranları harekete geçti

Bitcoin 60 bin dolar savaşını kaybetmiş olsa da, düşük seviyelerden sıyrılma süreci, türev piyasalarına istenmeyen bir etkide bulundu ve yatırımcılar yeniden kaldıraç kullanmaya başladı.

Geçtiğimiz haftaki düzeltmede “sıfırlanarak” nötr bölgeye gelen fonlama oranları, yeniden harekete geçti.

Artan fonlama oranları yatırımcıların yükseliş beklediğini ortaya koysa da, olası bir düzeltme türev pozisyonlarında kartopu etkisi yaptığından dolayı istenmeyen bir şekilde sonuçlanabiliyor.

Geçtiğimiz 24 saat içinde 70 milyon dolar değerinde Bitcoin pozisyonu, tüm kripto piyasasında ise 219 milyon dolar değerinde pozisyon likide edildi.

Şovun yıldızı dolar

Makro piyasalarda ise koronavirüs önlemlerine dair gerginlik ve buna karşılık düzenlenen protestolar, karışık bir manzara sunmaya devam ediyor.

Enflasyon ufukta gözükürken, dikkatler şimdi de ABD Merkez Bankası’nın varlık satın alımlarını azaltma sürecini önümüzdeki ay hızlandırıp hızlandırmayacağına çevrildi.

Prestige Economics Başkanı Jason Schenker, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Bu fikir sürekli tekrarlanırsa, aralık ayında duyurulan varlık satın alımı azaltımının, kasım başında duyurulandan çok daha hızlı olma ihtimali artar,” diye belirtti.

İlgiyi üzerine çeken bir diğer konu ise dolar.

ABD Dolar Endeksi (DXY), bu ay uzun süredir gerisinde kaldığı direnci kırarak Temmuz 2020’den beri en güçlü seviyeye ulaştı.

Bitcoin ile genellikle ters korelasyon gösteren DXY, 96 puanı geçti.

Piyasada kafalar karışık

Kripto Korku & Hırs Endeksi, kısa vadeli fiyat hareketine rağmen piyasa duyarlılığının nötr olmayı sürdürdüğünü gösteriyor.

50/100 puan olarak ölçülen endeks, herhangi bir “aşırılık” içermiyor.

Geçtiğimiz hafta “korku” bölgesine gerileyen endeksin bu toparlanması, Bitcoin’in yararına olabilir.

İlgini Çekebilir  Bitcoin yönü yukarı - FED Politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti Bitcoin Yorum 2024 Coin Grafik

.

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın

x

Bir yanıt yazın

] }
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com