Çarşamba, Nisan 17, 2024

Bitcoin Yorum

Kripto Analiz Haber Altcoin

Bitcoin

Oyun bitti! ‘Squid Game’ token sıfıra düştü!

Netflix’in popüler dizisi Squid Game’den ilham alan bir kripto para birimi, “rug pull” adı verilen dolandırıcılık yöntemiyle yatırımcılarını 3,38 milyon dolar zarara uğrattı.

SQUID olarak adlandırılan kripto para birimi, 1 Kasım’da 2.850 doları geçtikten sonra dakikanın dörtte birinde çakıldı. Trader’lar arasında SQUID’e çok fazla talep olduğunu gösteren yüzde 75.000’lik boğa rallisinin ardından ölümcül bir düşüş yaşandı.

Bu çılgınlığın temelinde Squid Game’in popülaritesi yatıyor. Dolandırıcılar SQUID’i; katılımcıların 45,6 milyar won (yaklaşık 38,7 milyon dolar) kazanmak için peşi sıra çocuk oyunu oynayarak hayatlarını riske attıkları Güney Kore menşeli diziden esinlenilmiş bir proje olarak tanıttılar.

Yapılan pazarlama hilesi, 26 Ekim’de 0,01 dolar olan SQUID fiyatını pazar günü 38 doların üzerine çıkarmaya yardımcı oldu. Kripto para birimi daha sonra 1 Kasım’da 90 dolara sıçradı ve fiyatını 2.850 doların üzerine çıkaran büyük bir yükselişin yaşanmasından hemen sonra 0,002 dolara kadar düştü.

Kırmızı bayraklar göndere çekildi

Büyük çöküşün yaşandığı gün trader’lar, ellerindeki SQUID varlıklarını tek mevcut piyasa olan PancakeSwap adlı merkeziyetsiz borsa üzerinden satamadıklarından şikayetçi olmuşlardı. SQUID kurucuları savunmalarında, düşük talebe karşı token satışlarını engelleyen yenilikçi bir “anti-dump teknolojisi” kullandıklarını söylemişti.

Squid Game tanıtım belgesinde, “Ne kadar çok insan katılırsa, o kadar büyük ödül havuzu (sic) olacaktır” diyerek şunlar eklenmişti:

Büyük haber ağı CNBC, Squid Game kripto para kurucularının iddialarını süzgeçten geçirmeden yayımladı.

Squid Game kripto para kurucuları ayrıca, resmi token ortağı olarak Netflix dizisine bağlı olduklarını söyledi. Ayrıca kripto veri sağlayıcısı CoinGecko ile stratejik bir ortaklığa girdiklerini de iddia ettiler. Ancak CoinGecko’nun kurucu ortağı Bobby Ong, Cointelegraph ile yaptığı röportajda iddiaları reddetti ve şunları söyledi:

İlgini Çekebilir  BTC Bitcoin nasıl kazanılır? Bedava Bitcoin mümkün mü? Bitcoin Yorum 2024 Coin Grafik

CoinGecko’nun rakibi olan CoinMarketCap, platformunda SQUID’i listeledi, ancak şunları yazarak ziyaretçilerini uyardı:

Bu arada analistler, Squid Game token kurucularının LinkedIn’de profilleri bulunmadığını ve SQUID’in “%100 rug pull” olduğunu belir

SQUID sahipleri için artık “oyun bitti” ekranı gözüküyor gibi.

 

 

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın

x

Bir yanıt yazın

] }
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com