Cumartesi, Nisan 20, 2024

Bitcoin Yorum

Kripto Analiz Haber Altcoin

Bitcoin

Tökezlemesini bekleyenleri şaşırttı!

Rekora doğru yükselişinde tökezleyeceği düşünülen Bitcoin, yine şaşırttı.

Boğalar, BTC fiyatının pazar gecesi 60 bin doların altına gerilemesinin ardından hiç vakit kaybetmedi ve agresif bir şekilde alım yaptı. BTC/USD paritesi, birkaç saat sonra yalnızca 60 bin doları geçmek ile kalmadı, çeviri yayın saati itibarıyla hala tutunduğu 62 bin dolar seviyesine yükseldi.

Bu durum, Bitcoin’in haftalık kapanışını etkilemedi ve en büyük kripto para, 61.500 dolarda şimdiye kadarki en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

Yatırımcı ve analist Rekt Capital, pazartesi günü paylaştığı gönderisinde “Bitcoin’in tarihi haftalık kapanışı, kripto paranın yükseliş için iyi konumlandığı anlamına geliyor” diye özetledi.

Rekt Capital, BTC fiyatının bir sonraki aşamada, 2013 ve 2017 boğa piyasalarıyla da uyumlu olarak daha fazla dalgalanma göstereceğini ekledi.

Piyasada Bitcoin’in haftalık kapanışı kutlanırken, ABD piyasasının açılması heyecanı daha da artırabilir.

Pazartesi günü Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine 3 bin dolardan daha yakınken, ABD’li düzenleyicilerin onayıyla ilk Bitcoin ETF ürünleri piyasaya sürülebilir.

Türev piyasasındaysa borsaların fonlama oranları, geçtiğimiz haftadan beri sakinleşerek, rallinin sürdürebilir olmayacağını düşünenleri rahatlattı.

Haftanın gündemi ETF’ler

Bu hafta kripto piyasasının gündemini Bitcoin ETF’leri oluşturuyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’li düzenleyicilerin Bitcoin ETF’lerine yeşil ışık yakacağına dair söylentiler, BTC fiyatının fırlamasıyla sonuçlandı.

Destekleyen varlığı gerçekten BTC olan bu ETF’ler, analistler arasında asıl ilgiyi görüyor.

Bu geleneksel ETF’lerin onay alacağına dair hiçbir garanti yok ve piyasanın yeniden hayal kırıklığına uğrayabileceği yönünde endişelere de çoktan su yüzüne çıktı.

SEC’nin nihai kararını vermek için altı ayı bulunuyor.

(Bitcoin ETF onay zaman çizelgesi. Kaynak: Arcane Research)

Grayscale, geçtiğimiz gün önde gelen Bitcoin fonunu ETF’ye dönüştürmek için başvuracağını doğruladı.

İlgini Çekebilir  MKR Coin Nedir? Nereden Alını? Maker Coin Geleceği ve Projesi Maker Coin Yorum 2024 Coin Grafik

Zorluk yedinci kez artmak üzere

Bitcoin ağının esasları, bu hafta yorumcuları etkilemeye devam ediyor. En çok dikkat çeken ise madencilik zorluğu.

Madencilik zorluğu, salı günü art arda yedinci artışı gerçekleştirme yolunda ilerliyor. Böyle bir durum, en son 2019 yılında görülmüştü.

Salı günü artış yaşanması halinde madencilik zorluğu, haziran ayından beri ilk kez 20 trilyonu geçecek.

(Bitcoin’in 7 günlük ortalama zorluk grafiği.

Hash oranı, son tahminlere göre 123 EH/s’ye geriledi.

Arz şoku 2024’nin iyi geçmesiyle sonuçlanabilir

Bitcoin fiyatına ilişkin tahminler 2021’in son çeyreğine odaklansa da, görece uzun vadeli tahminler çok daha iyimser sonuçlar ortaya koyuyor.

Bitcoin’in piyasa döngüsüne ilişkin araştırmasıyla bilinen, veri kaynağı Woobull’un kurucusu Willy Woo, 2024 yılı için oldukça parlak bir manzara çiziyor.

Woo, hafta sonu paylaştığı gönderisinde Bitcoin’in giderek artan nadirliğinin, sürekli fiyat sıkışmasını tetikleyeceğini ileri sürdü. Analist, arzdaki azalmanın, satış yapma niyeti olmayan birikimcilerin elindeki arzın artmasıyla birleşmesinin güçlü bir yükseliş sinyali olduğunu düşünüyor.

Analistin “Uzun Vadeli Birikimci Arz Şoku” göstergesi, bu tür bir senaryonun Bitcoin tarihinde birçok kez gerçekleştiğini gösteriyor.

Woo, “Bu grafiğin teknik adı ‘2024 iyi bir yıl olacak’tır” diye özetledi.

(Bitcoin Uzun Vadeli Birikimci Arz Şoku grafiği.

Fiziksel bir ETF’nin onaylanması ise arz şokunu, dolayısıyla da fiyatta yükseliş beklentisi daha da artıracaktır.

Bir sonraki ayı piyasası ne zaman?

Hiçbir varlık düz bir çizgi olarak yükselmez, Bitcoin de dahil. Bitcoin fiyatı, her bir halving (yarılanma) döngüsünde halving sonrasındaki yılda pik yaptı, daha sonrasında ise döngü ortası düzeltmesi yaşadı.

İlgini Çekebilir  Bitcoin son 6 ayın en kötü haftasını geçirme yolunda

Piyasanın bilindik bazı katılımcılarına göre mevcut döngü de farklı olmayacak. Bitcoin fiyat döngüleri, 2014 ve 2018 yıllarında olduğu gibi uzun düşüşler ile sonlanıyor.

Populer Twitter analisti TechDev, bu seferki dip fiyatın bir öncekinden çok daha yüksek olması gerektiğini (60 bin dolar kadar), fakat bu sürecin 2021 bitmeden başlaması gerektiğini ileri sürdü.

“Ben de uzun bir döngü istiyorum. Kim istemez? Fakat gördüğüm hiçbir makro gösterge böyle olacağını göstermiyor” diye uyaran TechDev, şöyle ekledi.

 

(BTC/USD paritesinin RSI piklerini gösteren açıklamalı grafiği.

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın

x

Bir yanıt yazın

] }
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com