Cumartesi, Nisan 20, 2024

Bitcoin Yorum

Kripto Analiz Haber Altcoin

Bitcoin

Yatırım bankacılarının korkusu kripto yükselişini kaçırmak

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bankalarda kripto para sorunu giderek büyüyor. Bankaların yatırım birimi çalışanları ve giderek artan sayıda müşteri, büyük bankaların yönetimine kripto para hizmetleri sunmaları için baskı yapıyor. Uyum departmanları ve kurulları ise bu konuda yeterince istekli değil. Ancak kripto paralar yükselirken geride kalmamak için bir stratejinin belirlenmesi gerekliliği hissediliyor. Yine de bu stratejinin nasıl şekilleneceği henüz belirsiz.

Bu alanda donanımlı çalışanları bulmak ve elde tutmak giderek daha zor hale geliyor. Tüm bu potansiyel güçlüklere rağmen büyük bankalar artık kripto paraları görmezden gelemeyecekleri bir noktaya ulaştı. Kripto para piyasası 1,8 trilyon dolarlık dev bir alan haline geldi. Bank of America, kripto alanına yönelik ilk araştırma raporunda, “dijital varlık dünyası görmezden gelinemeyecek kadar büyük. Kripto temelli dijital varlıkların tamamen yeni bir varlık sınıfı haline gelebileceğine inanıyoruz” dedi.

Diğer büyük ABD bankaları da dijital piyasalardaki girişimleri ya da planlamalarıyla ilgili açıklamalar yaptı. Birçok Avrupa bankası da benzer adımları sessiz bir şekilde izliyor. Goldman Sachs gibi bazı bankalar kripto alanındaki hamlelerini oldukça yüksek sesle duyurdu. Avrupa bankaları ise bu alanda çok daha büyük güçlüklerle karşı karşıya. Bu nedenle de yapılan açıklamalar farklılık gösteriyor.

Oldukça yüksek bir teknoloji gerektiren ve karmaşık bir süreç olan kripto varlık depolama hizmetlerini sunmak, riskli ve zor. Yatırım işlemleri de eşit derecede zorlu çünkü şimdilerde bankalar nakit dışı kontratlarda yalnızca vadeli alım satımı yapabiliyor. Bu da kripto para işlemlerine imkan tanıyan şirketlerin sağladığı getirileri oluşturmayı zorlaştırıyor. Kredi konusu ise şimdilik tartışma dışı. Dijital piyasalarda aktif olan şirketler ise geleneksel finansın kripto hamlelerinden korkmuyor.

İlgini Çekebilir  Coin Yakımı Nedir? Coin Burn hakkında her şey! Bitcoin Yorum 2024 Coin Grafik

Yıllar süren konsolidasyon ve şirket birleşmelerinin ardından bankacılık devlerinin teknolojisi bütünlük taşımıyor. Banka ve kripto para teknolojisi sağlayıcısı Anchorage Digital Kurucu Ortağı Diogo Monica, “bankalar teknoloji konusunda ilerlemiş şirketler değil. Dijital altyapıya sahip değiller” dedi. Donanımlı çalışanları bulmak da bankalar için oldukça zor çünkü bankalar eskiden olduğu kadar ihtişamlı değiller. Halkla ilişkiler uzmanları yatırım bankalarının emekli olmuş yazılımcılara yöneldiğini çünkü gençlerin Wall Street’in dev kurumlarının “dilini” öğrenmek istemediğini dile getiriyor.

Finans alanında çalışan bir işe alım uzmanı “bankaların büyük bir sorunu var” dedi ve genç yazılımcıların kripto ya da teknoloji odaklı şirketlerde daha yüksek maaş alabildiğinin ve esnek çalışma olanakları bulduğunun altını çizdi. Ancak savaş henüz kaybedilmiş değil. borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre büyük bankalar sahip oldukları prestij ve büyük müşteri tabanıyla hala değerlerini koruyor.

Özellikle de sigorta şirketleri gibi daha muhafazakar yatırımcılar, kripto para hizmetlerine yöneldikleri takdirde bankaları tercih edebilirler. Kredi gibi ürünler için de gelecekte bazı ihtimaller var. Hukuk şirketi Reed Smith Finans Sektörü Grubu’ndan Christine Trent Parker, “bir kripto şirketindense Goldman Sachs’la çalışmak isteyecek birçok yatırımcı var” dedi. Açıklamasında bankaların teknolojilerinin yetersiz kaldığı noktalarda, bu teknolojiyi satın alabilecek güce sahip olduğunu belirtti.

 

 

 

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın

x

Bir yanıt yazın

] }
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com