Salı, Nisan 16, 2024

Bitcoin Yorum

Kripto Analiz Haber Altcoin

Bitcoin

Kripto piyasasının çöküşü ne anlama geliyor?

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Pazartesi günü kripto para piyasasında sert bir düşüş gerçekleşti, kripto paralar da emtialar ve hisseler gibi diğer varlık sınıflarıyla birlikte değer kaybetti. Bitcoin 7 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesine geriledi ve 42,527 dolara düştü. Diğer dijital para birimlerinde de değer kaybı görülürken Ethereum ve Cardano (ADA) %10’un üzerinde düşüş gösterdi. Önde gelen hisse endeksleri de kırmızıda seyretti.

ABD’nin ölçüt niteliğindeki endeksleri S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average günü sırasıyla %1,7 ve %1,78 düşüşle kapattı. Emtia fiyatları için ölçüt niteliği taşıyan S&P 500 GSCI endeksi de %1,7 düşüş yaşadı. Piyasaların geneline hakim olan bu satış dalgasının nedenine yönelik açıklamalar farklılık gösterse de tekraren dile getirilen faktörlerden bir tanesi önde gelen Çinli emlak şirketi Evergrande Group’un borçları nedeniyle iflasına yönelik endişeler oldu.

Şirketin iflasının ise dünyanın en büyük ikinci ekonomisini zayıflatacağından korkuluyor. Bununla birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) halihazırda devam eden mali teşviklerini geri çekmeye ne zaman başlayacağına yönelik belirsizlikler de yatırımcıları etkisi altında bırakıyor. Forbes’un haberine göre FED’in bugün başlayan ve iki gün sürecek olan toplantısının sonucunu birçok yatırımcı izleyecek ve FED’in gelecekteki politika hamlelerini çözmeye çalışacak.

Devamında, “ilerleyen dönemlerde bu korelasyonun daha da güçlendiğini ve piyasa katılımcılarının hem geleneksel hem de kripto para piyasalarında yer almaya devam ettiğini göreceğiz” ifadesini kullandı. Digital Capital Management Direktörü Tim Enneking de benzer bir perspektif sundu.

İlgini Çekebilir  Kripto para şirketlerinin ABD Kongresi'nden talepleri

Enneking, “kripto paralar birçok açıdan şimdilerde geleneksel piyasalarla daha yüksek bir korelasyon içinde, çünkü geleneksel yatırımcılar da kripto paralara yatırım yapıyor” dedi. Açıklamasında, “riskten kaçınma tavrı tek bir varlık sınıfına özgü değil, bu nedenle yatırımcıların endişeleri yükseldiğinde her şeyi satıyorlar” ifadelerine yer verdi. borsagundem.com’un derlemesine göre diğer yandan bu tür bir korelasyonun gerçek bir nedeni olmadığına dikkat çeken Enneking, “bu nedenle geleneksel piyasalar yatay seyreder ya da ayı piyasasına girerse yatırımcılar getiri arayışına başlayacak ve birçoğu bu getiriyi kripto paralarda bulacak” dedi.

Civic CEO’su Vinny Lingham da kripto para piyasasında görülen fiyat dalgalanmalarına açıklama getirdi. Lingham, “tüm likit varlıklar küresel piyasalarda bir bozulma görüldüğünde etkileniyor. Bunu korona virüsün başlangıcında da gördük” dedi. Açıklamasında, “kripto paralar da bu etkilere açık ancak yüksek ihtimalle uzun vadede diğer varlıklardan daha yüksek performans gösterecek.

Çünkü kriptoya akan para ekonominin genelindeki diğer risklere karşı koruma sağlıyor” ifadelerine yer verdi. Bitwave CEO’su Pat White dijital para piyasalarının küresel ekonomik gelişmelere karşı oldukça hassas olduğunun altını çizerek, “özellikle de ABD yatırımcılar kriptonun diğer varlıkların aksine dünya çapında varlıklar olduğunu hatırlamalı” dedi. Açıklamasında, “kripto paralar çeşitli piyasalara ve ülkelere karşı şaşırtıcı şekilde hassasiyet gösterebilir, bu nedenle ABD odaklı bir bakış açısıyla piyasalardaki devasa düşüşler anlaşılamayabilir” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

Bu kriptoyu Kucoin Borsasından almak için Tıklayın

x

Bir yanıt yazın

] }
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com